asim-destek-reklam-2
Alucra.com
Balım Kız Dalım Oğul/Edebiyatımızda Alucra-2 PDF Yazdır E-posta
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 13
ZayıfMükemmel 
Okunma Sayısı : 11787 kişi tarafından okunmuştur.
Yazar Gökhan Akçiçek   
Pazar, 19 Şubat 2012 07:20
BALIM KIZ DALIM OĞUL

 

Edebiyatımızda Alucra’ya Zeyl*

 

balimkizAidiyet hissi, ister istemez içinde kıskançlık da barındırıyor. Hayata nüfus ettikçe, komşuyu, akrabayı, aile fertlerini çıkar ilişkilerinin yoğurduğu o sarmalın içinden yeniden ve eskisinden daha da berrak bir şekilde tanıdıkça, o hisse yakın duramıyorsunuz. Bu acı ve buruk saptanmayı, tecrübelerimle edindim. Görmek isteyen her insan, yaşamın bu cüzünü, içi kanasa da kabullenir, sahiplenir. Yoksa yapmacık bir tavırla dolaşırsınız baba topraklarında, ata yurdunuzda. Şehrin, bu ilişkiler yumağında, köyü de ele geçirmesinin kaçınılmaz yansımasını, başka neyle açıklayabiliriz ki?

 

Marksmülk cinayettir” sözüyle ne kadar da haklıymış. Kazandığımız ya da sahip olduğumuz her maddi birikimin aynı oranında, bekli daha da ağırıyla eksildiğimizi, kirlendiğimizi kabul etmeliyiz. Kazanma hırsımızın, bizden aldığı insani duyarlılıkların yerine neyi ikame edeceğiz? Hiç düşünmüyoruz bunu. Daha doğrusu düşünmeyi bile değersiz görüyoruz. Çünkü sistem, herkesi, vicdan körlüğüne doğru savuruyor. Çağımızın bu karakteristiklik özelliği artık edilgen bir tavır gibi normalleşiyor, kabul görüyor.

 

Oysa insanın ana yurdu, baba ocağı akla gelince bu duygularımız mı depreşmeliydi? Bu gerçeği görmezden gelerek yazmak da bana pek inandırıcı gelmediği için, söze girerken, iğneyi başkasına cuvalduzu da kendime batırmanın gereğine inandım.

 

Artık, sılanın da gurbet olduğu bir zamana evirildik. Bu nasıl ve zaman oldu? Bu sorunun cevabını toplum bilimciler ve sosyologlar açıklayabilir ancak. Benim bildiğim ve gördüğüm, bir atasözümüzü de doğruluyor: Gözden ırak olan gönülden de ırak olurmuş. Geçim gailesiyle ata yurdunun, baba ocağının uzağına savrulanları, böyle bir akıbetin beklediğini nerden bilebilirdik ki. Şehre yani gurbete çıkan, o topraklardan da temelli çıkmış sayılıyor. Bize artık her yer gurbet.

 

Köyde kalanlar, gurbettekileri görmeye görmeye, onlara ait yerleri de kendilerinin bellemişler. Nasıl olsa yılın 11 ayı orada değilsiniz. En fazla yılda bir kez, 15-20 günlüğüne geldiğiniz köyünüzde, artık birer yabancısınızdır. Tarlanızı, bağınızı, bahçemizi destursuz onlar kullanmışlar. Mallarını, davarlarını rahat ve çekincesiz sürmüşler yerlerinize. Eski püskü eşyalarını, traktör römorklarını ve aklınıza gelecek her hurda malzemeyi, açık hava müzesi gibi, izinsiz ve müdanasız sizin topraklarınıza serpiştirmişler. Nasıl olsa yoksunuz orada.

 

Onları böyle pervasız böyle vurdumduymazlığa iten sebepleri bilmiyorum. Empati yapıyorum ama nafile. Acaba, senede bir sılasına gelenler, ekonomik güçlerini oradakilerin gözlerine batırarak mı sergilediler. Beraberlerinde şehirli olmanın verdiği özgüveni ve şımarıklığı mı getirdiler? Gürültüleri ve şaşaaları da çabası mıydı?

 

Evet, ah Alucra! Anılarımın mazlum kardeşi… Kulağımdan eksilmeyen uğultu… Ninemin yazmalara işlediği solgun nakış… Amcamın, yüzünü bile bir daha dönmediği, küskün yeryüzü yaprağı… Dedemin dinmeyen hırçın sevdası… Babamın nasip olmadığı toprak…

 

Neyse, böyle bir girizgâhtan sonra asıl meselemize dönelim.  “Edebiyatımızda Alucra” yazımda, modern edebiyatımızda “Alucra” lafzının peşine düşmüştüm. Yazımın çıkışı sonrasında, yüreklendirici ve takdir hisleriyle dolu yorumlar aldım. Bu yorumların birinde, Ömer Yenici: “Ceyhun Atuf Kansu’nun –çam kokar yağları Alucra’nın- dizesi yer alan bir şiiri yıllar önce okumuştum” demişti.  Ceyhun Atuf Kansu’nun bazı şiir kitaplarını okumuş biri olarak, böyle bir dizeyi nasıl atladığıma hayıflanmış, ama işin peşini de bırakmamaya karar vermiştim. Nitekim öyle oldu. Kütüphanemdeki ve uzanabildiğim bütün kaynakları tekrar taradım. Kansu’nun öyle bir dizeli şiirine ne yazık ki rastlayamadım. Kansu’nun o dizeleri şiirlerinde değil, bir deneme kitabında geçiyordu.

 

Hakikatlerin ortaya çıkma gibi bir özellikleri vardır düsturu, bu olayda da tekerrür etti. Şöyle ki, o dizeyi ararken elime, Kansu’nun “Balım Kız Dalım Oğul** ” isimli deneme kitabı geçti. Kitap, Milli Eğitim Bakanlığımızın okullara önerdiği “100 Temel Eser” arasında yer almış. Tıp doktoru olan Ceyhun Atuf Kansu (1919-1978), edebiyatımızda daha çok “Kızılırmak ağıdı” isimli ağıt şiiriyle tanınır. Bir de, köy öğretmeninin ağzından mülhem yazdığı “Dünyanın bütün çiçeklerini getirin bana” şiiriyle.

 

Ceyhun Atuf’un yayınlanan 19 kitabı mevcut. Şiir ve deneme tarzındaki bu kitapların, Atatürk ve vatan sevgisiyle örülü bir serencamı var. Kansu, Cumhuriyete ve onun değerlerine duyulan özlemi bir aydın duyarlılığı ile işlemiş. Güzellemeler ile dolu, yurt sever bir yüreğin sevinç ve hüzünlerini yansıtmış okuruna.

 

Bilgi Yayınevince 2005’de basılan “Balım kız dalım oğul”, Kansu’nun radyo konuşmalarından (Anadolu Albümü) mürekkep bir kitap. Dede Korkut tarzı bir söyleyişle, adeta Anadolu’nun ak bir gergefe söz nakış’ı ile işlenmesidir. Şair, duru ve güzel bir Türkçe ile 26 deneme tarzı yazısında, insanımıza olan sevdasını dillendirmiş. Anadolu’yu genç kuşaklara, özgül bir dille betimlemiş.

 

Anılan kitabın, 119. sayfasında yer alan “Yeşilırmak” yazısının son paragrafı şöyledir: “ Almus’tan aşağıya, Amasya’ya doğru Ferhat’ın gücünü, Şirin’in içine söyleye söyleye Yeşilırmak akar gider, çileli arkadaş Çekerek’i çekerekten, Lâdik dağlarından koşa koşa inen değirmen döndürücü Tersakan’ın yol arkadaşı seçerekten ve de Bayburt dağlarından yola çıkıp, Alucra yaylalarının ot kokusu, Suşehri’nin çiçektir sekisi, Niksar’ın kestane saçlısı güzelini sularına kata kata gelen uzun yolun Kelkit Irmağı’nı elinden tutaraktan, üç güzel arkadaşlı Yeşilırmak, Almus’ta su türküsü, Amasya’da sevi türküsü ve de Samsun dağlarının arasından kayalara vura vura türküsü varır Çarşamba ovasına. Çok gördüler, çok sevdiler, buğday biçip, gül derdiler. İşte vardılar denizin kapısına geldiler. Birlikte yaşamış, birlikte sevmiş, türkü söyleyip ağıt dinlemiş dört arkadaştı onlar: Ferhat gibi iş görmüş, Şirin gibi düş görmüş, atılırlar mavi çiçek sonsuzluğa. Denizdir ölümü ırmakların.”

Böylece, Ömer Yenici kardeşimizin bahsettiği Kansu’nun Alucra lafzını da bulup, yazımıza eklemiş olduk. Bu arada, ilkyazımızda değindiğimiz, Yalvaç Ural’ın Alucra Çayevi kitabı ile ilgili bir gelişmeyi de aktarmak isterim. Alucra Çayevi kitabının kahramanı Yaşar’ı merak eder dururdum. Yalvaç Ural ile 2005’de bu konu üzerine konuştuğum halde not tutmamışım. Bu yazıyı kaleme alırken Yalvaç ağabeyi tekrar aradım, Yaşar’ı sordum. Kitapta sözü edilen Alucra Çayevi, Kasımpaşa, Talimhanedeki Güven Apre Boya Fabrikası’nın çay ocağı imiş. İşletmecisi, Alucralı imiş, (Yaşar’ın babası) ama soy ismini Yalvaç ağabey de hatırlayamadı. O fabrika yıllar önce yıkılmış. Yaşar daha sonra Yalvaç ağabeyi ziyaret etmiş. Bir süre ziyaretler sürmüş, sonra kesilmiş. Anılan kitaptan, Yaşar’ın çocuklarına da hediye etmiş Yalvaç ağabey. Şimdi ise, merak ettiğim Yaşar’ın soy ismi ve hangi köyden olduğu. Bilenler varsa lütfen bilgilendirsin bizi.

balimkiz_2

 

Alucra’yı eski bir sevgili gibi aramaya devam edeceğiz. Bir gün kavuşur muyuz? Bilinmez!

 

*Zeyl:ek, ilave

** Balım Kız Dalım Oğul, C.A.Kansu, Bilgi yayınları, 2005-İstanbulGökhan Akçiçek


rssfeed
Aşağıdaki ikonlar aracılığı ile bu sayfayı sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilir, herhangi bir mail adresine yollayabilir veya sayfayı favorilerinize ekleyebilirsiniz... çıktı alabilirsiniz...
Email Drucken Favoriten Twitter Facebook Myspace Stumbleupon Digg MR. Wong Technorati aol blogger google reddit YahooWebSzenario

Cumartesi, 10 Mart 2012 23:40 tarihinde güncellendi
 

Yazar: Gökhan Akçiçek

E-mail: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

Diğer yazılarını göster

Yorumlar   

 
0 #1 Murat Tosun 22-02-2012 10:26
Gökhan bey merhaba,
Güzel yazınızı okudum. Gerçekten de okuduğumuz her kitapta Alucra adını arayıp duruyor, tesadüf edince de yüreğimiz kıpırdıyor. İnsanın benliğinde onu ata toprağına çeken bir duygu var bir hikmeti ilâhi olarak. Bizleri de bu çaba içine iten bu olsa gerek.
Diğer taraftan yazınızın giriş bölümündeki tespitlerinizi de çok önemsenmesi ve üzerinde durulması gereken olgular olarak buldum. Bu neden böyle acaba. Hatalar tek taraflı mı, yoksa karşılıklı mı? Gurbetten memleketine tatil için veya sıla-i rahim için gelenler yabancı gibi görülürler. Veya onların oradaki bahçesi, tarlası emanet gözüyle görülmez de zaten atıl olan ve kullanılması gereken bir yer olarak görülür, değerlendirilir . Bu yabancılaşma ve sanki sen artık buralı değilsin tavrı nedendir, bu neden oluşmuştur. Bunun nedeni karşılıklı iletişimsizlik, sevgisizlik haklara saygısızlık olabilir mi? Bunları düşünmek sorunu tespit edebilme yolunda bir adım ve çözüm bulabilmek için de bir fırsattır. Yazınız belki çoğumuzun yaşadığı fakat adını koyamadığı bir sorunu ortaya koyma yönünde faydalı olmuştur. Bu konunun sosyolojik olduğu kadar ulvi boyutu da olduğu kanaatindeyim. Saygılarımla.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

©